
Społeczna kampania antytytoniowa „HELP – dla życia bez tytoniu” podsumowała wyniki badań w stolicy. Badania na zawartość tlenku węgla w organizmie przeprowadzone na przełomie maja i czerwca na warszawskich wyższych uczelniach, były kolejnym etapem kampanii prowadzonej z inicjatywy Unii Europejskiej.

"Wrażliwy emocjonalnie" komputer zostanie wystawiony podczas wystawy "Royal Society Summer Science Exhibition" w Londynie.

Psychoterapia może zmniejszyć częstość powtórnych przestępstw seksualnych, ale z nich nie leczy - twierdzą naukowcy na łamach "British Medical Journal".

Magnetyczna stymulacja mózgu może być bezpieczną metodą rehabilitacji pacjentów po udarze mózgu - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Jak wynika z artykułu na łamach pisma "Stroke", już pięć kolejnych sesji tej terapii poprawia zdolności ruchowe pacjentów nawet o 30%.

Ludzie palący pozornie mniej szkodliwe
papierosy "light" są mniej skłonni do rzucenia nałogu niż inni palacze, a przez to, na dłuższą metę, są bardziej narażeni na skutki palenia - informuje "American Journal of Public Health".

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że picie kawy może obniżać ryzyko zachorowania na alkoholową marskość wątroby - donosi najnowszy numer czasopisma "Archives of Internal Medicine".

U ośmioletniej Brytyjki rozpoznano objawy chronicznego przeciążenia palców i nadgarstków (RSI). Okazało się, że dziewczynka wysyłała codziennie około 30 SMS-ów. Ośmioletnia Isabellle Taylor z Lancashire zauważyła, że od pewnego czasu bolą ją palce i nadgarstki.

Wraz z wiekiem mężczyzny pogarsza się jakość jego nasienia. Zwiększa to ryzyko wad genetycznych u potomka, jak również problemów związanych z poczęciem dziecka - ogłosili amerykańscy naukowcy na łamach pisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" (PNAS).

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych donoszą, że mężczyźni mogą cierpieć na związane z wiekiem pogorszenie jakości genetycznej nasienia. Wyniki badań dowodzą, że podobnie jak kobiety, część mężczyzn, którzy odkładają w czasie moment poczęcia potomstwa, zwiększa ryzyko przekazania niektórych chorób genetycznych swoim dzieciom. Badania publikuje tygodnik "PNAS".

Brytyjscy lekarze planują w 2007 roku ekspedycję na najwyższą górę świata - Mount Everest. Wyprawa będzie miała charakter naukowy, a jej celem będzie zbadanie wpływu niedoboru tlenu na organizm człowieka.