Artykuły o zdrowiu

Przeprogramowanie dorosłej komórki macierzystej tak, aby miała właściwości zarodkowej komórki macierzystej (ES) jest możliwe - donoszą naukowcy z Kyoto University na łamach pisma "Cell". Jak twierdzą, jest to olbrzymi krok naprzód w badaniach nad wykorzystaniem komórek macierzystych w medycynie. Pozwoli on uniknąć wielu kontrowersji towarzyszących wykorzystaniu komórek ES zludzkich zarodków.
Nasz mózg doskonale radzi sobie z wyłapywaniem ważnych sygnałów z tła. Chodzi m.in. słyszenie rozmów odbywających się w głośnym otoczeniu. Naukowcy z Niemiec, Japonii i Kanady zbadali mechanizmy predysponujące nas do tej trudnej sztuki.
Brak pomocy ze strony państwa, czyli refundacji przez NFZ procedury pozaustrojowego zapłodnienia in vitro pozostaje wciąż najważniejszym problemem szerszego jej stosowania - uważa znany w kraju i za granicą specjalista w tej dziedzinie, prof. Marian Szamatowicz z Białegostoku.
Stres bywa szkodliwy nie tylko dla osób dorosłych. Jak pokazują najnowsze badania, sytuacje stresowe są szkodliwe dla małych dzieci, a nawet mogą zaburzyć ich rozwój już w okresie prenatalnym.
Noworodki urodzone dużo za wcześnie, którym podawano kofeinę w celu regulacji oddechu, mają duże szanse na zdrowe życie - informują naukowcy na łamach pisma "New England Journal of Medicine".
Białka wydzielane przez komórki macierzyste chronią neurony przed śmiercią po urazie mózgu i poprawiają pamięć - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Journal of
Neuroscience".
48 procent Amerykanów mówi, że żyje w większym stresie niż pięć lat temu i regularnie ma w związku z tym kłopoty z zasypianiem - podał dziennik "New York Post", relacjonując wyniki badań przeprowadzonych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
To, czy ludzie są odporni na silnie stresujące sytuacje życiowe, czy pod ich wpływem wpadają w depresję, może zależeć od zmian w poziomie jednego związku w obszarach mózgu odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności - zaobserwowali naukowcy z USA.
Młodsi palacze rzucają nałóg palenia, bo przerażają ich związane z nim wydatki, starsi - bo boją się o zdrowie. Różne dla różnego wieku motywacje i przeszkody, z jakimi borykają się osoby walczące z nałogiem, zbadali ostatnio naukowcy z USA.
Zamachy bombowe w Londynie z roku 2005 zainspirowały studentów londyńskiego Royal College of Art do opracowania prostego urządzenia ratującego ludzkie życie - uchwytu-przyssawki do języka.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności