Artykuły o zdrowiu

Analizując ilość radioizotopu C14 wchodzącego w skład białka tworzącego rdzeń soczewki oka człowieka, można określi wiek osoby, której oko zostało zbadane. Metoda ta może być stosowana przez laboratoria kryminalistyczne do identyfikacji wieku osoby zmarłej pozbawionej innych diagnostycznych cech, donosi "Chemistry World".
Zdaniem niemieckich naukowców tatuaże mogą być idealnym sposobem na wprowadzanie do organizmu szczepionek. Jak wykazały badania na myszach, tatuaże znacznie skuteczniej wywoływały odpowiedź układu odpornościowego - powstawało 16 razy więcej przeciwciał.
Jedzenie jabłek, bananów i pomarańczy może zmniejszać ryzyko choroby Alzheimera - informuje "Journal of Food Science".
Nie tylko czynne uprawianie sportu niesie ryzyko poważnych kontuzji. Także samo kibicowanie może mieć zgubne konsekwencje zdrowotne - dowodzą niemieccy naukowcy.
Amerykańskie automaty sprzedające marihuanę mają ją udostępnić osobom, którym została przepisana jako lek. W USA 11 stanów zezwoliło na medyczne stosowanie marihuany - głównie jako środka przeciwbólowego i pobudzającego apetyt.
Marihuanę odstawić jest równie trudno, co papierosy - informuje pismo "Drug and Alcohol Dependence". Marihuana jest najczęściej używaną w USA nielegalną substancją. Od początku lat 90-tych XX wieku dwukrotnie zwiększyła się liczba przyjęć do placówek leczniczych, związanych z jej nadużywaniem - pod względem ilościowym problem staje się porównywalny z leczeniem uzależnień od kokainy i heroiny.
Stres w pracy zaburza nerwowe i hormonalne mechanizmy regulujące pracę serca i w ten sposób bezpośrednio prowadzi do rozwoju choroby wieńcowej - informują badacze brytyjscy na łamach pisma "European Heart Journal".
Czysta lub przegotowana woda z kranu jest równie bezpieczna w czyszczeniu otwartych ran, co sól fizjologiczna i nie zwiększa ryzyka ich infekcji - uważają badacze z Australii. Informację na ten temat podaje serwis EurekAlert.
Leczenie przewlekłego bólu bez skutków ubocznych już niedługo może stać się możliwe - przekonują naukowcy ze Szwajcarii na łamach pisma "Nature". Badacze odkryli, że potencjalnym celem takiej terapii mogą być dwie podjednostki budujące receptor GABA A w rdzeniu kręgowym.
Dzięki podawaniu białka Gas6 anemiczne myszy powróciły do zdrowia - informuje "Journal of Clinical Investigation".
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności