Artykuły o zdrowiu

Zespół lekarzy z Kliniki Otolaryngologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) przeprowadził operację założenia pierwszego w Polsce całkowicie wszczepialnego implantu ucha środkowego. Na świecie wykonano dotąd ok. 550 tego typu zabiegów, a w Europie ok. 300. Trwająca trzy godziny operacja zakończyła się powodzeniem.
Nietrzymanie moczu (NM) można w większości przypadków skutecznie leczyć. W lżejszych postaciach tej choroby pomóc mogą zwykłe ćwiczenia mięśni dna miednicy - przekonywali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.
Stres psychiczny aktywuje komórki odporności obecne w skórze i przez to może zaostrzać schorzenia skórne - wykazali badacze z Niemiec i Kanady. Informację podaje pismo "American Journal of Pathology".
Brak neuronalnej izoformy syntazy tlenku azotu w błonie komórek budujących mięśnie prowadzi do uczucia zmęczenia nawet przy niewielkim wysiłku - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".
Jesienią będzie gotowy projekt ustawy o zapłodnieniu in vitro - zapowiedział Jarosław Gowin (PO), szef działającego przy kancelarii premiera zespołu ds. bioetyki.
Osoby szczególnie wrażliwe na gorzki smak są mniej narażone na nałóg nikotynowy - informuje pismo "American Journal of Human Genetics".
Coraz więcej badań dowodzi, że łykanie witamin nie zapewnia tak dobrej ochrony przed przeziębieniami, jak częste mycie rąk - uważają niemieccy naukowcy. Informację na ten temat zamieszcza serwis EurekAlert.
Nagrodą Nobla 2008 w dziedzinie fizjologii i medycyny, która wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 3,5 mln zł), podzielą się Niemiec Harald zur Hausen oraz Francuzka - Francoise Barre- Sinoussi i jej rodak Luc Montagnier. Decyzję Komisji Noblowskiej ogłoszono w poniedziałek w Sztokholmie.
Sytuacja pacjentów z rzadkimi chorobami jest w Polsce znacznie gorsza niż w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Rumunii - wynika z danych przedstawionych na międzynarodowej konferencji poświęconej leczeniu rzadkich chorób w Europie Środkowej i Wschodniej, która zakończyła się w sobotę w Konstancinie pod Warszawą.
Opatrunki z lnu genetycznie modyfikowanego, które mogą być wykorzystywane przy leczeniu przewlekłych trudno gojących się ran zostały zaprezentowane we wtorek w 4. Szpitalu Wojskowym we Wrocławiu. Zdaniem lekarzy nowe opatrunki mogą stanowić przełom w leczeniu tego typu ran.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności