
Nadwaga i otyłość nie są przeszkodą w stosowaniu sztucznego zapłodnienia, ponieważ otyłe kobiety mają równie duże szanse na zajście w ciążę, co ich szczuplejsze rówieśniczki. Gorzej z donoszeniem ciąży - informuje pismo "Human Reproduction".

Komórki macierzyste otrzymane ze pacjentów z rdzeniowym zanikiem mięśniowym mogą posłużyć za model do badania tej właśnie ciężkiej choroby - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature".

Ograniczony dostęp pacjentów do nowych i ulepszonych technologii medycznych służących przede wszystkim podniesieniu skuteczności leczenia - to główny wniosek płynący z ogłoszonego 9 grudnia raportu Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej, pt. "Dostęp polskich pacjentów do innowacji w ochronie zdrowia".

Polacy chcą się leczyć nowocześnie, są gotowi za to zapłacić, ale też nie podchodzą do nowych metod terapeutycznych bezkrytycznie - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Grupy Roboczej na Rzecz Innowacji w Opiece Zdrowotnej.

Kobiety narażone na dym papierosowy w dzieciństwie lub życiu dorosłym znacznie częściej mają problemy z zajściem w ciążę i są narażone na poronienia - informuje pismo "Tobacco Control".

Województwo mazowieckie jest kolejnym - po lubuskim, pomorskim i małopolskim - które wprowadzi w szkołach program edukacyjno-profilaktyczny "Dlaczego stop narkotykom" - ogłoszono podczas konferencji w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

"Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) to Zakrzepica Żył Głębokich oraz jej najcięższe powikłanie pod postacią Zatoru Tętnicy Płucne, które stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Jest chorobą podstępną, można nawet powiedzieć, że cichym zabójcą" - definiuje prof. dr hab. n. med. Witold Z. Tomkowski, prezes Polskiej Fundacji do Walki z Zakrzepicą "Thrombosis".

Częste działanie dymu papierosowego w życiu płodowym znacząco zaburza rytm snu i czuwania u maluchów urodzonych przed czasem, a to z kolei zwiększa u nich ryzyko nieprawidłowego rozwoju mózgu o długotrwałych konsekwencjach - ostrzegają naukowcy z Francji na łamach pisma "Sleep".

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego opracowali innowacyjną metodę, która umożliwi usuwanie heparyny z krwi pacjentów. Jak informuje Piotr Żabicki, specjalista ds. informacji z Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU), wyniki badań Polaków zostały opublikowane w najnowszym wydaniu amerykańskiego czasopisma "Biomacromolecules".

Tlenek azotu może wpływać na sprawność działania mózgu, ale i zaszkodzić jego funkcjonowaniu - informuje pismo "Neuron". Komórki nerwowe porozumiewają się dzięki synapsom - miejscom, w których wydzielane są neuroprzekaźniki - na przykład acetylocholina czy glutaminian.