
Zawsze myj ręce przed jedzeniem, jedz o stałych porach, do szkoły wychodź po śniadaniu i z drugim śniadaniem - to skierowane do dzieci zasady prawidłowego żywienia zalecane przez Instytut Matki i Dziecka. Będą one promowane w ramach "Partnerstwa dla Zdrowia" - wspólnej inicjatywy Instytutu oraz trzech firm - producentów i dystrybutorów żywności.

Naukowcy już od pewnego czasu wiedzą, że kawa chroni trzustkę przed szkodliwym wpływem alkoholu, ale dopiero teraz badaczom brytyjskim udało się rozszyfrować, jaki mechanizm za to odpowiada.

Ludzie cierpiący na stany depresyjne dobrze zapamiętują informacje i odróżniają bardziej istotne od mniej ważnych. Mają jednak problemy z wyciąganiem wniosków z tego, co zapamiętali - takie są rezultaty badań prowadzonych w ramach międzynarodowego projektu naukowego, kierowanego przez polskiego psychologa, prof. Grzegorza Sędka.

Brytyjscy naukowcy opracowali lotion, który może leczyć poparzoną przez słońce skórę, a nawet pomóc w zapobieganiu rakowi skóry - informuje "Journal of Investigative Dermatology". Podobnie jak typowe kremy, opracowany przez zespół Bath University lotion odfiltrowuje szkodliwe promieniowanie słoneczne, ale działa dłużej.

Niedobory serotoniny, związku, który reguluje w mózgu emocje, nastroje i apetyt, mogą podnosić ryzyko wczesnego rozwoju miażdżycy naczyń - wskazują najnowsze badania amerykańskie. Informację na ten temat podaje serwis internetowy EurekAlert.

Naukowcy odkryli mutację odpowiedzialną za gromadzenie się glutaminianu w synapsach i śmierć komórek nerwowych spowodowanych nadmiernym podnieceniem - donosi najnowszy numer "Journal of Experimental Medicine".

Osoby otyłe mogą mieć większą wrażliwość na ból w porównaniu z ludźmi, u których nie stwierdza się otyłości - wskazują najnowsze badania amerykańskie, o których informuje serwis internetowy NewsWise.

Plasterki na skórę, zawierające znany od dawna lek przeciw ciężkiej depresji, zostały dopuszczone na amerykański rynek przez amerykański Urząd Kontroli Żywności i Leków (FDA).

Głośna muzyka może przedłużać szkodliwy wpływ ecstasy na mózg nawet do 5 dni po zażyciu narkotyku - wskazują najnowsze włoskie badania. Artykuł na ten temat zamieszcza pismo "BMC Neuroscience".

Odpowiednia pigułka może zapewnić kondycję bez konieczności męczących ćwiczeń - obiecuje "New Scientist". Celem badań jest opracowanie leku który zapobiegałby osłabieniu i zanikowi mięśni osobom starszym i chorym czy na przykład astronautom podczas długich pobytów w stanie nieważkości.