Artykuły o zdrowiu

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu dla badaczy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na wynalazek pt. Radiosensybilizator do zastosowania w radioterapii. Dzięki niemu możliwe będzie zwiększenie skuteczności radioterapii oraz minimalizacja jej negatywnych skutków.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich publiczne placówki służby zdrowia wykonały ponad 10 milionów testów. Jest to pierwszy kraj na świecie, w którym liczba testów na wykrycie koronawirusa przekroczyła liczbę ludności.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest 16 października. W Gdyni co roku z tej okazji odbywało się, wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, bicie rekordu liczby osób jednocześnie ćwiczących resuscytacje na fantomach. Dzisiaj, z powodu pandemii, spotkanie w jednym miejscu nie było możliwe, jednak gdynianie nie zapomnieli o uczczeniu tego dnia i ćwiczeniach.

Trwająca w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele gabinetów stomatologicznych zawiesiło swoją działalność lub znacznie ją ograniczyło. Dla niektórych pacjentów był to niemały problem. W szczególności dla tych, którzy potrzebowali nagłej pomocy. Obecnie, po poluzowaniu obostrzeń, na wizytę u stomatologa można umówić się już nieco łatwiej. Warto mieć jednak na uwadze, że pandemia znacząco zmieniła zasady funkcjonowania gabinetów dentystycznych, a wizyty u stomatologa różnią się od tych, do których przyzwyczajeni byli dotychczas pacjenci. Co zatem zmienił koronawirus w placówkach dentystycznych i jak wygląda wizyta w czasie pandemii? Jakie zabiegi można wykonać i czy konieczna jest dodatkowa opłata epidemiologiczna?
Odczuwanie bólu i silnego dyskomfortu po intensywnej pracy treningowej jest czymś normalnym. Kiedy planujesz podnieść intensywność ćwiczeń bądź wprowadzasz nowe ćwiczenia w swój plan treningowy i czujesz jak palą cię mięśnie to oznacza ,że masz przysłowiowe „zakwasy” lub DOMS-y. O tym jak je odróżnić oraz jak im przeciwdziałać opowie mgr Magdalena Sibiga – trener przygotowania fizycznego oraz wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Ludzie to gatunek wzrokowy i spore obszary naszych mózgów zajmują się przetwarzaniem informacji płynącej ze zmysłu wzroku. Co jednak kora wzrokowa robi u osób, które nigdy nie widziały? Badania w tym zakresie prowadził dr Łukasz Bola w Instytucie Psychologii UJ wspólnie z międzynarodowym zespołem naukowców. Ich wyniki ukazały się właśnie w prestiżowym “Current Biology”.
Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG oraz dr Alicja Chmielewska z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymały dodatkowe finansowanie na badania związane z COVID-19. Projekty badaczek znalazły się wśród 14 pozytywnie ocenionych wniosków przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w ramach działania 4.4. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, na które łącznie przeznaczono prawie 15 mln zł.
Dr hab. Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została laureatką konkursu Narodowego Centrum Nauki „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”. Pani Doktor otrzymała finansowanie na projekt „Droga do bezpiecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – modyfikacje białka strukturalnego »Spike« prowadzące do eliminacji efektu ADE” w wysokości prawie miliona złotych.
Akcja charytatywna jakiej jeszcze nie było! Studenci ze studenckiego koła Uniwersytetu Gdańskiego zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla podopiecznych „Fundacji z Pompą” mającą na celu uzbieranie jak największej kwoty na walkę z chorobą nowotworową dzieci z Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Do organizacji zbiórki włączyli się studenci z całej Polski. Patronat honorowy objęli Rektorzy UG i GUMedu oraz prezydenci Trójmiasta. Zbiórka potrwa od 18 do 31 maja z finałem w Dniu Dziecka.
Naukowcy z SGGW wnoszą istotny wkład w walkę z nowotworami. Praca, którą wykonują jest ogromną szansą w leczeniu zarówno ludzi, jak i zwierząt.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy Umieść na swojej stronie!


Polityka Prywatności