Artykuły o zdrowiu

Uniwersytet Gdański podpisał dwie umowy licencyjne z firmą NANOSCI Sp. z o.o. - podmiotem powstałym w celu komercjalizacji wynalazków, których twórcami jest zespół naukowy pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.  NANOSCI wykorzysta licencję do opracowania urządzeń pracujących w układach klimatyzacji, oczyszczających powietrze z patogenów w tym SARS-CoV-2. Misją firmy jest uczynienie środków transportu i miejsc pracy bezpiecznymi dla podróżnych i pracowników.
Czy sztuczna inteligencja (SI) może wesprzeć spersonalizowane leczenie? Na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach programu Horyzont 2020, realizowany jest nowy projekt, pt.: „Knowledge At the Tip of Your fingers: Clinical Knowledge for Humanity” (KATY), który podejmuje to wyzwanie. Wykorzystując system medycyny personalizowanej wspomagany przez sztuczną inteligencję projekt wesprze lekarzy w procesie decyzyjnym podczas leczenia raka nerki. Projekt finansowany jest ze środków UE kwotą blisko 8,5 mln euro, z czego budżet dla UG wynosi niemal 650 tys. euro.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej wydał decyzję o udzieleniu patentu dla badaczy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego na wynalazek pt. Radiosensybilizator do zastosowania w radioterapii. Dzięki niemu możliwe będzie zwiększenie skuteczności radioterapii oraz minimalizacja jej negatywnych skutków.
W Zjednoczonych Emiratach Arabskich publiczne placówki służby zdrowia wykonały ponad 10 milionów testów. Jest to pierwszy kraj na świecie, w którym liczba testów na wykrycie koronawirusa przekroczyła liczbę ludności.
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji obchodzony jest 16 października. W Gdyni co roku z tej okazji odbywało się, wspólnie z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, bicie rekordu liczby osób jednocześnie ćwiczących resuscytacje na fantomach. Dzisiaj, z powodu pandemii, spotkanie w jednym miejscu nie było możliwe, jednak gdynianie nie zapomnieli o uczczeniu tego dnia i ćwiczeniach.

Trwająca w Polsce i na świecie pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele gabinetów stomatologicznych zawiesiło swoją działalność lub znacznie ją ograniczyło. Dla niektórych pacjentów był to niemały problem. W szczególności dla tych, którzy potrzebowali nagłej pomocy. Obecnie, po poluzowaniu obostrzeń, na wizytę u stomatologa można umówić się już nieco łatwiej. Warto mieć jednak na uwadze, że pandemia znacząco zmieniła zasady funkcjonowania gabinetów dentystycznych, a wizyty u stomatologa różnią się od tych, do których przyzwyczajeni byli dotychczas pacjenci. Co zatem zmienił koronawirus w placówkach dentystycznych i jak wygląda wizyta w czasie pandemii? Jakie zabiegi można wykonać i czy konieczna jest dodatkowa opłata epidemiologiczna?
Odczuwanie bólu i silnego dyskomfortu po intensywnej pracy treningowej jest czymś normalnym. Kiedy planujesz podnieść intensywność ćwiczeń bądź wprowadzasz nowe ćwiczenia w swój plan treningowy i czujesz jak palą cię mięśnie to oznacza ,że masz przysłowiowe „zakwasy” lub DOMS-y. O tym jak je odróżnić oraz jak im przeciwdziałać opowie mgr Magdalena Sibiga – trener przygotowania fizycznego oraz wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Ludzie to gatunek wzrokowy i spore obszary naszych mózgów zajmują się przetwarzaniem informacji płynącej ze zmysłu wzroku. Co jednak kora wzrokowa robi u osób, które nigdy nie widziały? Badania w tym zakresie prowadził dr Łukasz Bola w Instytucie Psychologii UJ wspólnie z międzynarodowym zespołem naukowców. Ich wyniki ukazały się właśnie w prestiżowym “Current Biology”.
Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG oraz dr Alicja Chmielewska z Uniwersytetu Gdańskiego otrzymały dodatkowe finansowanie na badania związane z COVID-19. Projekty badaczek znalazły się wśród 14 pozytywnie ocenionych wniosków przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, w ramach działania 4.4. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, na które łącznie przeznaczono prawie 15 mln zł.
Dr hab. Ewelina Król z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została laureatką konkursu Narodowego Centrum Nauki „Szybka ścieżka dostępu do funduszy na badania nad COVID-19”. Pani Doktor otrzymała finansowanie na projekt „Droga do bezpiecznej szczepionki przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 – modyfikacje białka strukturalnego »Spike« prowadzące do eliminacji efektu ADE” w wysokości prawie miliona złotych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy Umieść na swojej stronie!


Polityka Prywatności