Artykuły o zdrowiu

Coraz częściej zdarza nam się słyszeć hasła “Lek na raka odkryty” czy “Naukowcy mają lek na raka”. Co jednak się pod nimi kryje? Zazwyczaj artykuły takie dotyczą osiągnięć naukowców dotyczących udowodnienia aktywności przeciwnowotworowej jakiejś substancji. Zwykle jednak badania są na wczesnym etapie lub taka substancja wykazuje działanie jedynie w warunkach laboratoryjnych bądź w określonym zakresie (np. oddziałuje na jeden dany szlak molekularny związany z kancerogenezą). Czy możemy w takim razie mówić o “leku na raka”? Zdecydowanie nie. Aby dana substancja została wprowadzona jako produkt leczniczy, musi przejść wiele badań i odpowiednich etapów.
2 sierpnia Fundacja im. Lesława A. Pagi ogłosiła wyniki. Z setek aplikujących wyłoniono 30 osób, które przez dwa miesiące brać będą udział w warsztatach, szkoleniach i wykładach. Projekt ma im pomóc w przyszłości stać się liderami w sektorze ochrony zdrowia.
Każdego dnia tysiące osób na całym świecie otrzymuje diagnozę: nowotwór. Czy jednak choroba nowotworowa jest wyrokiem? Wbrew powszechnej opinii, nie zawsze nowotwór kończy się śmiercią pacjenta. Zasadniczą rolę odgrywa czas – im wcześniej postawiona zostanie diagnoza, tym lepsze rokowania. Ponadto, niektóre typy nowotworów są bardziej zjadliwe, inne mniej. I przede wszystkim, obecnie medycyna dysponuje o wiele skuteczniejszymi metodami terapii. W przypadku nowotworów, najważniejszym aspektem prewencji jest profilaktyka. Szacuje się, iż 30-50% nowotworów złośliwych można by zapobiec.
Uniwersytet Jagielloński-Collegium Medicum wspierając akcję szczepień przeciwko Covid-19 w najbliższych dniach rozpocznie organizację Szkoleń uprawniających do przeprowadzania szczepień przeciwko Covid – 19 dla farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych – moduł praktyczny.

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie jest pierwszą uczelnią w Polsce posiadającą dynamiczny model sztucznego przewodu pokarmowego. Aparatura pozwalająca na bardzo wierne naśladowanie i monitorowanie procesów zachodzących w żołądku, jelicie cienkim oraz jelicie grubym w kontrolowanych warunkach będzie wykorzystywana do prac badawczych Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka.
Realizacja grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) pt. “Nowe technologie farmakologicznej stymulacji regeneracji” REGENNOVA przyniosła dwie decyzje Urzędu Patentowego RP o przyznaniu patentów dla naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Pierwszy związany jest z opracowaniem substancji poprawiającej gojenie się ran, drugi z opracowaniem substancji stymulującej regenerację chrząstki.
Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Uniwersytetowi Gdańskiemu kolejny patent: na wynalazek pt. „2-izotiocyjanianoetylobenzen do zastosowania w leczeniu choroby Huntingtona”. Dzięki niemu w przyszłości możliwe będzie opracowanie pierwszego leku na tę chorobę, który będzie minimalizował jej przyczynę, a nie jedynie łagodził jej objawy.
W związku z ryzykiem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego ponownie wsparł podjęte już wcześniej przez władze Uczelni działania w zakresie szybkiego wykrywania zakażeń, przekazując wysokospecjalistyczną aparaturę w postaci termocyklera Light Cycler 480 II do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.
Uniwersytet Gdański podpisał dwie umowy licencyjne z firmą NANOSCI Sp. z o.o. - podmiotem powstałym w celu komercjalizacji wynalazków, których twórcami jest zespół naukowy pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.  NANOSCI wykorzysta licencję do opracowania urządzeń pracujących w układach klimatyzacji, oczyszczających powietrze z patogenów w tym SARS-CoV-2. Misją firmy jest uczynienie środków transportu i miejsc pracy bezpiecznymi dla podróżnych i pracowników.
Czy sztuczna inteligencja (SI) może wesprzeć spersonalizowane leczenie? Na Uniwersytecie Gdańskim, w ramach programu Horyzont 2020, realizowany jest nowy projekt, pt.: „Knowledge At the Tip of Your fingers: Clinical Knowledge for Humanity” (KATY), który podejmuje to wyzwanie. Wykorzystując system medycyny personalizowanej wspomagany przez sztuczną inteligencję projekt wesprze lekarzy w procesie decyzyjnym podczas leczenia raka nerki. Projekt finansowany jest ze środków UE kwotą blisko 8,5 mln euro, z czego budżet dla UG wynosi niemal 650 tys. euro.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


Polityka Prywatności