Medycyna - informacje naukowe

Jeżeli wiedza, że mózg człowieka jest w stanie tworzyć nowe komórki w wieku dorosłym ma pomóc w walce z chorobami neurodegeneracyjnymi, musimy lepiej poznać mechanizmy leżące u podstaw tego procesu. W tym celu nowe badania, korzystające z osiągnięć projektu finansowanego ze środków UE, rzucają więcej światła na rolę odgrywaną przez białko APP w neuroplastyczności.
Naukowcy, których prace są częściowo wspierane w ramach finansowanego ze środków UE projektu RE-AGEING, proponują badania prognozowe populacji zachęcające społeczeństwa do odrzucenia przestarzałych miar starzenia się i zastąpienia ich kategoriami odpowiadającymi temu, jak obecnie żyjemy.
Niedawny komunikat, że amerykańsko-południowokoreański zespół z powodzeniem zmodyfikował w embrionach wywołujące chorobę DNA, został powszechnie uznany za kamień milowy na drodze ku długo obiecywanej rewolucji genetycznej w medycynie. Niemniej wraz z uznaniem dla tego osiągnięcia pojawiła się jakże znana już mieszanka głosów utopijnych i dystopijnych. Ale czy głosy te nie zagłuszają umiarkowanego znaczenia postępu?
Jak początkowo niebolesne formy raka stają się złośliwe? W poszukiwaniu odpowiedzi na to nie nowe pytanie partnerzy projektu finansowanego ze środków UE badali wzrost i klonalną ewolucję przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL), nowotworu krwi i szpiku kostnego, który najczęściej zaczyna się bezobjawowo, ale z czasem może zezłośliwieć.
Reakcja pacjenta na leczenie – zwłaszcza to spersonalizowane – może być bardzo trudna do przewidzenia. W celu rozwiązania tego problemu partnerzy projektu CHEMOS pracują nad nową metodą przesiewania reakcji tysięcy pojedynczych komórek z niewielkich próbek krwi.
Naukowcy, których prace były częściowo wspierane przez finansowany ze środków UE projekt NEUROMICS, opracowali nową miarę progresji choroby Huntingtona, która może pomóc w spowalnianiu postępów tej choroby oraz w lepszym ukierunkowywaniu przyszłych terapii.
Niemal połowa chorych na neoplazję dojrzałych komórek B musi mierzyć się z brakiem skuteczności istniejących metod leczenia. Jednak już niedługo będą mogli skorzystać z nowych narzędzi terapeutycznych bazujących na miRNA – małej niekodującej cząsteczce RNA zaangażowanej w wyciszanie i posttranskrypcyjną regulację ekspresji genów.
Mimo iż są źródłem nadziei dla wielu osób cierpiących na szpiczaka mnogiego (MM), adoptywne terapie komórkami T są nadal hamowane przez kosztowne, czasochłonne i dostosowywane do indywidualnych potrzeb podejścia. Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu dążą niemniej do zmiany tego stanu rzeczy za pomocą własnych gotowych rozwiązań.
Na tle rosnących obaw o otyłość i depresję wśród Europejczyków, finansowani ze środków UE naukowcy podjęli pionierskie badania nad powiązaniem wysokiego spożycia cukru z zaburzeniami nastroju.
Dziewięciolatek urodzony z HIV w Republice Południowej Afryki został poddany leczeniu w pierwszym roku życia, po czym przez osiem i pół roku nie przyjmował leków – wirus nie powrócił. Wczesna terapia antyretrowirusowa nie była w owym czasie standardową praktyką. Dziecko zostało nią objęte od dziewiątego tygodnia życia w ramach próby klinicznej.
Fotonika stale oddziałuje na wiele obszarów naszego życia, od telekomunikacji po przetwarzanie informacji, a finansowany ze środków UE projekt PHOTOTUNE zwrócił ostatnio uwagę na jej potencjał w zastosowaniach medycznych i w kolejnej generacji robotów.
Szokujące wyniki nowych badań sugerują, że liczba plemników w nasieniu mężczyzn na Zachodzie spadła o ponad połowę w latach 1973–2011, obniżając się średnio o 1,4% rocznie. Naukowcy nadal nie mają pewności co do przyczyny tego radykalnego spadku, ale utrzymują, że ich ustalenia muszą zostać poważnie potraktowane, aby podjąć działania zmierzające do rozwiązania problemu, który może doprowadzić do poważnego kryzysu w dziedzinie zdrowia publicznego.
Wyniki dwóch ostatnio opublikowanych badań dowodzą, że systematyczne spożycie kawy – co najmniej trzech filiżanek – obniża ryzyko udaru, choroby serca i wątroby, a także może podnosić odporność i wydłużyć życie. Niemniej nadal wykazania wymaga, czy ochronę przed tymi chorobami zapewnia sama kawa, czy też styl życia kawoszy jest po prostu zdrowszy niż osób stroniących od niej.
Wykorzystując impulsy światła do wzbudzenia rezonansu w obwodach komórkowych ssaków, partnerzy finansowanego ze środków UE projektu R’BIRTH z powodzeniem włączali i wyłączali szlaki sygnałowe. Teraz mają nadzieję, że ich osiągnięcie wspomoże leczenie chorób neurodegeneracyjnych.
Bezbolesna szczepionka w plastrze, podająca substancję bezpośrednio do skóry, właśnie przeszła ważne testy bezpieczeństwa w trakcie pierwszej próby z udziałem ludzi. Osoby należące do grup podwyższonego ryzyka zarażenia grypą, wymagające corocznego szczepienia, ale wzdrygające się na myśl o igle, mogą się cieszyć – niemniej plaster zapowiada jeszcze inne korzyści.
Szczepionka typu prime-boost przeciw wirusowi Ebola wywołała trwałą, co najmniej roczną, reakcję przeciwciał u 100% zdrowych ochotników. Wśród partnerów, którzy przyczynili się do opracowania szczepionki, jest unijna inicjatywa w zakresie leków innowacyjnych.
Naukowcy pracujący nad wirusem H5N1 i jego mutacjami, zmodyfikowali powierzchnię wirusa w taki sposób, że jest on w stanie przeniknąć do płuc człowieka. Jak zauważa profesor kierujący tymi badaniami: „Musimy wiedzieć, co wirus może zdziałać w naturze, aby zachować czujność i być świadomym, kiedy zaczniemy dostrzegać takie zmiany”.
Naukowcy opracowali nowy związek, który może zapewnić prawdziwą sztuczną opaleniznę, uwalniając ciemny pigment w skórze, który nada jej brązowego odcieniu bez konieczności narażania się na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV).
W ramach badań przeprowadzonych w Finlandii przeanalizowano wyniki testów doustnego obciążenia glukozą 1970 mężczyzn i 2544 kobiet w odniesieniu do ich historii zatrudnienia w trzech poprzedzających latach. Stwierdzono, że mężczyźni bardzo narażeni na bezrobocie są też bardziej zagrożeni stanem przedcukrzycowym oraz cukrzycą typu 2 niż mężczyźni zatrudnieni.
Naukowcy badający wpływ na myszy chemioterapeutyku – temozolomidu (TMZ) – stosowanego w leczeniu nowotworów mózgu, ustalili, że doprowadza on do zmian behawioralnych i psychologicznych mających związek z depresją.
Naukowcy precyzyjnie odtworzyli wizerunki twarzy widzianych przez makaki na podstawie monitorowania aktywności konkretnych regionów ich mózgów. Pokazali makakom zdjęcia ludzkich twarzy, po czym zanalizowali reakcję około 200 komórek w regionach znanych jako „układ plamek twarzowych makaka”, wykorzystując następnie te sygnały do odtworzenia twarzy pokazanej na fotografii.
Migotanie przedsionków (AF) – częsta przyczyna udaru, otępienia i niewydolności serca – dotyka 2-3% populacji w Europie i USA. Wiedza o przyczynach tego schorzenia pogłębia się, ale profilaktyka i terapie nie korzystają z mechanistycznych zasobów tej wiedzy. Z tego względu, oprócz stosowania antykoagulantów w celu zapobiegania udarom związanym z AF, terapia nadal jest niewystarczająco skuteczna.
Jeżeli robisz co możesz, aby twoje dziecko wybierało jabłko zamiast ciasteczka, czytaj dalej. Badania finansowane ze środków UE przyczyniły się do opracowania gry komputerowej, która może pomóc dzieciom wybierać zdrowe przekąski zamiast czekolady i słodyczy.
Finansowana ze środków UE terapia na bazie RNA obiera za cel przyczyny chorób neurodegeneracyjnych, a nie tylko ich objawy.
Sposób regulowania ciepła przez organizm jest przedmiotem intensywnych badań i obszarem zainteresowania naukowców prowadzących badania nad leczeniem cukrzycy i otyłości. Wyniki nowych badań pokazują, że mechanizm ten może funkcjonować inaczej, niż dotychczas sądzono.
Partnerzy Human Brian Project udostępnili w ubiegłym roku pierwszą wersję swojej platformy informatyki medycznej. To potężne narzędzie już przynosi pierwsze rezultaty. Platforma umożliwia pełny dostęp do informacji medycznych dotyczących mózgu z europejskich szpitali i ośrodków badawczych. Jak informują partnerzy projektu, zrekrutowanych zostało już pięć europejskich szpitali i kohort badawczych.
Nadwaga lub otyłość trapi około 1,5 miliarda osób na świecie. Należą one do grupy zagrożonej wystąpieniem chorób układu krążenia, zaburzeń metabolicznych i stanów zapalnych. Mimo iż nie ma jasności co do powiązań między nadwagą a stanami klinicznymi związanymi z otyłością, wyniki ostatnich badań wskazują, że może mieć ona wpływ na metylację DNA.
Owieczki-wcześniaki były utrzymywane przy życiu przez całe tygodnie dzięki sztucznej macicy przypominającej plastikowy worek. Istnieje nadzieja, że pewnego dnia wynalazek ten zapewni wcześniakom większe szanse przeżycia.
Zapalenie oskrzeli czy płuc bywa szkodliwe – teraz dzięki analizie struktury genetycznej bakterii wywołujących te choroby, którą przeprowadzili finansowani ze środków UE naukowcy, udało się pogłębić wiedzę na temat funkcji genów. Wyniki badań sugerują, że DNA jest uporządkowane w ten sam sposób we wszystkich żywych organizmach, co może stanowić klucz do nowych szczepionek i terapii farmakologicznych.
W ramach nowych badań, które oparły się na pracach partnerów finansowanego ze środków UE projektu ERA i skorzystały ze wsparcia dwóch innych projektów, odkryto kolejne dowody na to, że reżimy żywieniowe wydłużają życie, opóźniają wystąpienie problemów zdrowotnych związanych z wiekiem i chronią przed nimi.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listy


 
Polityka Prywatności