Medycyna, zdrowie

Finansowane ze środków UE prace nad narzędziami do sekwencjonowania genów pomogą w analizie danych bliźniąt, które mogą nieść obiecujące implikacje w kontekście diagnozowania przewlekłego bólu stawów.
Przychylenie się do woli młodej Brytyjki, by poddać jej ciało krioprezerwacji, aby mogła zostać przywrócona do życia w przyszłości, kiedy będzie już dostępny lek na raka stało się zarzewiem ożywionej debaty wewnątrz społeczności naukowej, jak i poza nią, zarówno nad wykonalnością mrożenia kriogenicznego, jak i kwestiami etycznymi związanymi z procedurą. Ponownie powróciło liczące sobie już całe wieki pytanie, które definiuje konflikt między współczesnymi dyscyplinami naukowymi a etyką: Nawet jeżeli moglibyśmy coś zrobić, czy powinniśmy?
Finansowani ze środków UE naukowcy odkryli, że zegar biologiczny psuje się, kiedy światło i temperatura nie są zsynchronizowane, co wpływa na poziom aktywności.
Naukowcy pracujący w USA opublikowali artykuł opisujący szczegółowo ich odkrycia, wedle których ryzyko zachorowania z powodu nowego szczepu grypy co najmniej częściowo determinuje pierwszy szczep, z jakim dana osoba miała kontakt w dzieciństwie.
Partnerzy trzech finansowanych ze środków UE projektów – NEUWALK, WALK AGAIN oraz E-WALK – przyczynili się do opracowania bezprzewodowego „interfejsu mózg-rdzeń kręgowy”, który omija uszkodzenia rdzenia kręgowego i przywraca zdolność chodzenia w tymczasowo sparaliżowanej nodze.
Międzynarodowy zespół naukowców, pracujący pod egidą finansowanego ze środków UE projektu IMMUNOCORE, odkrył nowy defekt genetyczny, który skutkuje niezdolnością organizmu do skutecznego zwalczania infekcji.
Wyniki badań, prowadzonych wspólnie przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERBN) i brytyjską organizację charytatywną Alzheimer’s Research UK, pokazały, że tę wyniszczającą chorobę neurodegeneracyjną można powstrzymać za pomocą iniekcji do ośrodków pamięci w mózgu.
Roboty do noszenia na ciele, które są w stanie przewidywać i reagować na ruch użytkownika w czasie rzeczywistym mogą radykalnie usprawnić sprzęt do wspomagania mobilności i rehabilitacji.
Pionierskie badania kliniczne tchnęły nową nadzieję w walkę z wirusem HIV, po tym jak chory poddany leczeniu nową terapią wydaje się nie mieć śladów wirusa we krwi. Mimo iż eksperci zachowują ostrożność, to nowatorskie leczenie może pozwolić na otwarcie nowego frontu w walce toczonej z chorobą.
W nowym artykule, naukowcy z Uniwersytetu w Southampton, Zjednoczone Królestwo, i członkowie zespołu pracującego nad finansowanym ze środków UE projektem RAMP, wykazali, że memrystory mogą wspomóc opracowywanie bardziej precyzyjnych i przystępnych medycznych wyrobów neuroprotetycznych i bioelektrycznych.
Poprzednie
Następne
Kanał RSS dla tej listyPrzegląd uczelni
w Polsce
Wy__sza_Szko__a_In__ynierii_i_Zdrowia_220.jpg