Rola szlaku sygnałowego Notch podczas choroby

Członkowie europejskiej sieci badali szlak sygnałowy Notch w zdrowiu i chorobie. Oprócz dostarczenia wglądu mechanistycznego w ten szlak, wyniki mogą mieć zastosowanie praktyczne.

Sygnalizacja Notch jest konserwatywnym szlakiem transdukcji, który odgrywa dużą rolę w różnicowaniu i warunkowaniu losu komórek. Receptory Notch na jednej komórce oddziałują z transbłonowymi sygnałami innej komórki, a następnie poprzez kaskadę sygnałową pewne geny docelowe zostają aktywowane. Coraz więcej dowodów wskazuje, że deregulacja sygnalizacji Notch jest związana z różnymi chorobami, od białaczki do raka sutka i choroby naczyniowej.

Uczestnicy finansowanego przez UE projektu NOTCHIT (Notch signaling in development and pathology) postanowili stworzyć najnowocześniejsze narzędzia molekularne do badań szlaku sygnałowego Notch. Długoterminowym celem było wykorzystanie szlaku do bezpośredniego różnicowania komórek macierzystych i korygowania nieprawidłowej sygnalizacji Notch w przypadku różnych schorzeń.

Konsorcjum rekrutowało młodych i doświadczonych naukowców oraz ustanowiło europejską sieć szkoleń i wymiany między laboratoriami. Naukowcy pracowali w ramach różnych projektów naukowych, od badań podstawowych do oceny interwencji farmakologicznych w sygnalizację Notch.

Badacze z projektu NOTCHIT zidentyfikowali nowe, molekularne i komórkowe mechanizmy hematopoezy oraz rozwoju mózgu, serca i mięśni, związane ze szlakiem sygnałowym Notch. Przeprowadzone eksperymenty dostarczyły nowej wiedzy o roli rozregulowanej sygnalizacji Notch w przypadku udaru, raka sutka i białaczki. Ponadto wyniki uzyskane z różnych modeli eksperymentalnych wykorzystano w projektowaniu nowatorskich metod terapeutycznych.

Reasumując, uczestnicy projektu uzyskali fundamentalną wiedzę na temat szlaku Notch, która pozwoli lepiej zrozumieć patofizjologię szeregu chorób. Główny nacisk położono na translacyjną naturę uzyskanych informacji, które pozwolą opracować nowe metody leczenia.

data ostatniej modyfikacji: 2016-06-29 22:51:09
Komentarze


 
Polityka Prywatności