Naukowcy z ITECH wynaleźli mydło przeciw malarii

Młody inżynier z Afryki wynalazł ochronne mydło przeciw ukąszeniom komarów przenoszących malarię, podczas odbywania stażu badawczego we francuskiej szkole inżynieryjnej ITECH w Lyonie. Ten wynalazek jest częścią kampanii mającej na celu pozbycie się malarii i ocalenie 100.000 życ ludzkich do końca 2018 roku.

Startup Faso Soap z siedzibą w Burkina Faso (Afryka Zachodnia) oferuje jedno z najbardziej obiecujących rozwiązań zapobiegających malarii. Mydło zawiera mieszankę naturalnych olejków eterycznych, które odstraszają komary przez co najmniej sześć godzin po użyciu. Projekt ten już wygrał konkurs Global Social Venture Competition na UC Berkeley w 2013 roku.

ITECH dostarczył badaczom pomoc techniczną w tworzeniu pierwszych prototypów mydła oraz ulepszaniu właściwości organoleptycznych, poprawiając sposób w jaki mydło pachnie i jakie jest w dotyku. "Użyliśmy olejku kokosowego i masła shea, aby powstał tłuszcz dla mydła. Aktywna substancja odstraszająca komary została wyprodukowana na bazie koktajlu z olejków eterycznych", mówi Pascale Cottin, dyrektor Laboratorium Kosmetyków ITECH.


Dlaczego mydło?

Wyzwaniem dla zespołu było znalezienie formuły, która ustabilizuje olejki eteryczne w końcowym produkcie kosmetycznym. "W ten sposób wpadliśmy na pomysł, aby zrobić mydło", powiedział Gérard Niyondiko, inżynier, założyciel Faso Soap. "Nie tylko jest to stabilny produkt, ale to jest coś, czego ludzie używają na co dzień w Afryce. Mydło jest używane zarówno do mycia ciała i ubrań, i jest jednym z niewielu produktów, które posiada 95% gospodarstw domowych w Afryce. "


Co więcej, w bardzo gorących regionach, mydło jest często używane w godzinach wieczornych, gdy komary zaczynają gryźć. Woda z mydlinami redukuje również rozwój larw komarów w stojącej wodzie. Komercjalizacja mydła pozwoli Faso Soap dotrzeć do najbardziej odległych obszarów. Poprzez dystrybucję w zaledwie pięciu krajach, 50% zagrożonej populacji zostanie objętych kampanią .

Crowdfunding pomoże ocalić "100 000" istnień ludzkich


"Nadszedł czas, aby zacząć komercjalizację naszego wynalazku, a także ukończyć najważniejszą formułę chemiczną zabijającą komary przenoszące malarię ", tłumaczy
Gérard Niyondiko.

Kampania zbierania funduszy na finansowanie projektu pod nazwą ocalić "100 000" istnień ludzkich rozpoczęła się 12 kwietnia i potrwa do 21 maja. Jej celem jest przyjście na pomoc w walce z malarią 100 000 osobom do końca 2018 roku. Sytuacja epidemiologiczna malarii w Afryce jest bardzo niepokojąca : wg. Światowej Organizacji Zdrowia malaria zabija jedno dziecko co dwie minuty.

"Z zebranych funduszy poprzez portal crowdfunding Ulule będziemy wspierać badania nad istniejącymi prototypami", potwierdza Gérard Niyondiko. "Zebranie 33.000 dolarów pozwoli nam sfinansować wydajność mydla oraz przeprowadzenie testów w specjalistycznym laboratorium. Kolejne 66.000 dolarów pozwoli na przestestowanie mydła w naturalnym środowisku. Nastworzenie własnego laboratorium i przygotowanie fazy produkcyjnej potrzebne nam będzie 112 000 dolarów. "


O malarii

Malaria jest chorobą zagrażającą życiu wywołaną przez pasożyty, które są przekazywane ludziom poprzez ukąszenia skażonych samic komarów. Małe dzieci, kobiety w ciąży i nieodporne osoby podróżujące z obszarów wolnych od malarii są szczególnie narażone na chorobe w momencie zakażenia. Afryka Subsaharyjska ma szczególnie wysoki wskaźnik zakażenia malarią. W 2015 roku w tym regionie odnotowano 88% przypadków malarii oraz 90% zgonów na malarię.


O
Faso Soap

Startup Faso Soap powstał w 2013 roku w Burkina Faso (Afryka Zachodnia) z inicjatywy Gérarda Niyondiko. Jego celem jest walka z malarią poprzez rozpowszechnianie naturalnego mydła odstraszającego komary, które pozostaje aktywne przez 6 godzin po aplikacji. Faso Soap stawia sobie za cel wprowadzenie tej nowej metody prewencyjnej w codziennym życiu najbardziej narażonych populacji Afryki.

Dodatkowe informacje :

Projekt : www.faso-soap.info/?lang=en

Kampania fundraisingowa: http://fr.ulule.com/100000vies/

data ostatniej modyfikacji: 2016-04-29 13:00:52
Komentarze


 
Polityka Prywatności