Działania w kierunku medycyny spersonalizowanej

Finansowana przez UE inicjatywa ma na celu wspieranie medycyny spersonalizowanej poprzez zacieśnianie współpracy między naukowcami a instytucjami finansującymi badania.

Badanie "International forum for European life sciences funders and performers" (EUROBIOFORUM II) jest ustanowionym na cztery lata projektem dotyczącym medycyny spersonalizowanej. Głównym celem jest stworzenie platformy współpracy, aby najważniejsi gracze z tej dziedziny w całej Europie byli na bieżąco informowani o tworzonych inicjatywach, uzgadniali główne cele działania i stymulowali postępy zgodne z zapotrzebowaniem naukowców i instytucji finansujących.

Na tym etapie projekt osiągnął wiele spośród swoich zadań w dziedzinie zacieśniania współpracy. W projekcie EUROBIOFORUM II kontaktowano się poprzez Internet i media społecznościowe w celu usprawnienia komunikacji. Stworzono też Obserwatorium Medycyny Spersonalizowanej, dzięki któremu można zdalnie uzyskiwać informacje na temat inicjatyw dotyczących medycyny spersonalizowanej.

Ponadto organizowano spotkania stron zainteresowanych i coroczne konferencje twórców polityki i przedstawicieli instytucji finansujących, aby umożliwić dyskusje na temat kierunku dalszego rozwoju. Miało też miejsce bardziej specjalistyczne spotkanie na poziomie ponadregionalnym, podczas którego ustalono, jakie projekty będą prowadzone w przyszłości. Uczestnicy projektu prowadzili jednocześnie badania nad biomarkerami i różnymi metodami rozpowszechniania informacji.

Do tej pory wyniki projektu umożliwiły stworzenie sieci europejskich stron zainteresowanych badaniami w dziedzinie medycyny spersonalizowanej. Kolejne kraje opracowały politykę, strategię i plan badań, aby wdrożyć medycynę spersonalizowaną do swoich systemów służby zdrowia. Jednocześnie zwiększono świadomość tej dyscypliny jako takiej.

W dalszej perspektywie oczekuje się, że projekt pozwoli na stworzenie aktywnej sieci, której członkowie będą w stanie śledzić postępy w dziedzinie medycyny spersonalizowanej oraz która umożliwi koordynację działań badaczy, twórców polityki, instytucji finansujących, stron zainteresowanych i innych działaczy na tym polu. Te wyniki mogą umocnić pozycję Europy w światowych badaniach nad medycyną spersonalizowaną oraz pomóc wykorzystać potencjał tej dziedziny w sposób wydajny i skoordynowany.

data ostatniej modyfikacji: 2015-06-30 14:14:32
Komentarze


 
Polityka Prywatności