Propagowanie wiedzy o zdrowiu wśród osób starszych

Wytyczne oparte o dane z badań pomagają w tworzeniu polityki i wdrażaniu wszechstronnych działań na rzecz pogłębienia wiedzy o zdrowiu wśród starzejącej się populacji UE.

Wiedza o zdrowiu jest uzależniona od uzyskaniu dostępu do informacji na temat zachowania dobrego zdrowia, zrozumienia ich i przekazywania dalej. Jest to niezbędne do szybkiej rekonwalescencji oraz może przyczynić się do zwiększenia oczekiwanej długości życia, poprawy stanu zdrowia i zwalczania chorób przewlekłych. Dane wskazują, że ograniczona wiedza o zdrowiu koreluje z gorszym wykształceniem i gorszym statusem społeczno-ekonomicznym.

Wiedza o zdrowiu wśród obywateli UE wymaga pogłębienia, co jasno wynika z ankiety przeprowadzonej w 2010 roku. Jej wyniki wskazują na braki u 30–50% populacji, zwłaszcza wśród seniorów. Wynika to z mentalności oraz warunków społecznych i ekonomicznych. Z racji nieustającego zapotrzebowania na uzupełnianie braków w wiedzy o zdrowiu wśród starzejącej się populacji zainicjowano finansowany prze UE projekt "Intervention research on health literacy among ageing population" (IROHLA), aby przeanalizować odpowiednie interwencje i wyciągnąć wnioski dotyczące tego i pokrewnych zagadnień.

Projekt jest interdyscyplinarny i prowadzi go konsorcjum złożone z 20 instytucji i naukowców specjalizujących się w medycynie, ratownictwie medycznym, naukach społecznych, behawioryzmie, komunikacji i innych dziedzinach. Dotychczas stworzono podstawy teoretyczne i przyjęto podejście mieszane, uwzględniające szereg dziedzin, czynników warunkujących, interwencji i ich przełożenia na wiedzę o zdrowiu.

Przeglądy i ocena wiedzy o zdrowiu były prowadzone w trzech obszarach i dotyczyły seniorów. Sprawdzano przestrzeganie zaleceń lekarskich, zrozumienie dokumentów związanych z ochroną zdrowia oraz wpływ czynników społecznych, kulturowych i fizycznych na wyniki interwencji związanych z pogłębianiem wiedzy o zdrowiu.

Przeprowadzono badanie ilościowe wiedzy o zdrowiu i przestrzegania zaleceń dotyczących aktywności fizycznej i diety, jak również korzystnego wpływu zachowań i samodzielnego kontrolowania objawów chorób wśród osób w wieku 75 lat i starszych. Naukowcy przeprowadzili też szereg dyskusji w zogniskowanych wywiadach grupowych na temat potrzeb i punktu widzenia osób starszych, aby lepiej zrozumieć ich perspektywę.

Ostatecznym celem projektu jest stworzenie wytycznych dotyczących polityki i działań praktycznych. Będą one krótkim przewodnikiem dla decydentów w dziedzinie opieki zdrowotnej po metodach wdrażania interwencji związanych z pogłębianiem wiedzy o zdrowiu i budowaniem potencjału. Oceniona zostanie zależność między badaniami i praktyką oraz określone zagadnienia wymagające dalszych badań.

data ostatniej modyfikacji: 2015-06-30 10:40:38
Komentarze


 
Polityka Prywatności