Zdalne kontrolowanie cukrzycy u młodzieży

W ramach badania europejskiego przeanalizowano skuteczność samokontroli w cukrzycy przez młodzież z wykorzystaniem zdalnego interfejsu e-zdrowia. Podczas prób stwierdzono wysoki poziom akceptacji systemu wśród pacjentów, bez istotnej różnicy między płciami i ze szczególnie wysokimi wynikami w przypadku najmłodszych uczestników.

Cukrzyca typu 1 to poważna choroba związana z niedoborem insuliny, zwykle ujawniająca się po raz pierwszy między 10 a 14 rokiem życia. Kluczowe znaczenie dla zapanowania nad cukrzycą ma samokontrola poziomu insuliny, jednak w przypadku młodzieży jest to szczególnie trudne.

Korzystający z dofinansowania UE projekt "Long-term e-health evolution for improving diabetic social and behavioural change management" (LTE-HEALTH) zajął się uproszczeniem samokontroli w cukrzycy. Chodziło o opracowanie elektronicznej platformy zdrowia z udziałem robotów o cechach ludzkich, z którymi młodzi cukrzycy łączą się zdalnie. Robot stanowi interfejs między czujnikami monitorującymi stan pacjenta a lekarzami i wspomaga długoterminowe zmiany zachowań. Prace dwuletniego projektu zakończono na początku 2014 r.

Badanie pilotażowe zaprojektowano w celu określenia poziomu akceptacji systemu przez pacjentów i lekarzy. Wyniki z grupy 37 dzieci z cukrzycą w wieku 6–16 lat wykazały średnią akceptację na poziomie 87%. Najwyższą akceptację (blisko 95%) stwierdzono u pacjentów z grupy wiekowej 6–9 lat, natomiast u pacjentów w przedziałach wiekowych 10–12 i 13–16 odnotowano akceptację na poziomie 84–85%. Płeć pacjenta nie odgrywała tu istotnej roli.

Działania projektu LTE-HEALTH stanowią istotny krok na drodze do weryfikacji elektronicznej platformy zdrowia. Badanie pilotażowe wykazało wysoki poziom akceptacji pacjentów dla proponowanego systemu.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-27 15:28:32
Komentarze


 
Polityka Prywatności