Nowe centrum onkologii w Europie Środkowej

Nowe centrum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie na wysokiej jakości platformę onkologii eksperymentalnej na użytek szpitali klinicznych. Innowacyjne techniki badawcze pozwolą lepiej wyjaśnić proces karcynogenezy i opracować nowe narzędzia do rozpoznawania i leczenia nowotworów.

Korzystający z pomocy finansowej UE projekt "From basic to translational research in oncology" (BASTION) ma na celu wspieranie rozwoju onkologii eksperymentalnej w Europie Środkowej. Dzięki temu projektowi WUM ma szansę stać się wiodącym ośrodkiem badawczym w dziedzinie onkologii klinicznej. Dzięki współpracy z rozpoznawanymi na całym świecie zespołami badawczymi i naukowcami, projekt BASTION zwiększy potencjał badawczy WUM w dziedzinie onkologii podstawowej i translacyjnej.


Do zadań projektu należy zainicjowanie i zacieśnienie współpracy WUM z 13 organizacjami akademickimi i przemysłowymi z UE. Wymianę wiedzy umożliwią warsztaty i konferencje międzynarodowe dotyczące onkologii molekularnej. Nowy zespół bioinformatyków będzie pracować nad personalizowaniem leczenia. Prace projektu obejmują rekrutowanie personelu badawczego i administracyjnego, jak również pozyskiwanie nowoczesnego sprzętu badawczego.


Na początkowym etapie włączono do projektu BASTION 11 naukowców z tytułem doktora o wybitnych kwalifikacjach. Ich wkład przełoży się na znaczącą poprawę potencjału badawczego WUM w dziedzinie onkologii podstawowej i translacyjnej. Ponadto, aby opracować lepsze narzędzia bioinformatyczne, z WUM nawiązał współpracę trzyosobowy zespół informatyczny.


Pozyskany sprzęt uzupełnił braki w zasobach badawczych, którymi dysponowały zespoły współpracujące z projektem BASTION. Automat do ekstrakcji kwasów nukleinowych i platforma do mikrodysekcji laserowej stanowią narzędzia do pozyskiwania i analizy DNA/RNA. Platforma Fluidigm i sekwencjonator DNA umożliwiają wydajne tworzenie bibliotek w średniej skali z wyizolowanych kwasów nukleinowych. Stacja robocza do oczyszczania białek, biorobot do pipetowania i wielowidmowy czytnik do płytek umożliwiają dalszą ocenę funkcji genów docelowych w licznych oznaczeniach komórkowych in vitro z zastosowaniem między innymi absorbancji, luminescencji, fluorescencji lub analizy transferu tlenu singletowego.


Nowy sprzęt i dodatkowy personel podniosą poziom badań z dziedziny onkologii podstawowej i translacyjnej oraz będą stanowić pomost pomiędzy ich wynikami a zastosowaniami klinicznymi, przynosząc korzyści ludności z Europy Środkowej.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-22 12:55:30
Komentarze


 
Polityka Prywatności