Technologia i kognitywistyka

W ramach projektu finansowanego ze środków UE powstaje międzynarodowe konsorcjum, którego zadaniem jest tworzenie zastosowań medycznych dla sieci bezprzewodowych oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK).

Sieci bezprzewodowe i TIK odmieniły już oblicze technologii, a teraz można je wykorzystać także w kognitywistyce. W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Cognitive-networks-enabled transnational proactive healthcare (Conhealth)" (CONHEALTH) rozpoczęto tworzenie konsorcjum badaczy, studentów, wykładowców i przedstawicieli przemysłu z zamiarem wymiany wiedzy na temat różnych aspektów tej dziedziny.

Ze względu na charakter projektu nie obejmie on badań klinicznych. Badania opierają się na symulacjach i pracach laboratoryjnych i mają dostarczyć nowych informacji na temat projektowania i planowania przyszłych prób. Wśród badanych zagadnień znajdą się radio kognitywne i sieci radarowe umożliwiające optymalizację opieki zdrowotnej, czujniki kognitywne do optymalizacji opieki zdrowotnej oraz rozwiązania dotyczące prywatności i bezpieczeństwa dla sieci kognitywnych w opiece zdrowotnej.

Prace podzielono na sześć etapów. Pierwszy z nich koncentruje się na dyskusjach wokół ram projektu, wraz z przeglądem potencjalnych scenariuszy, definicji i wymagań. W ramach drugiego etapu badane będą kognitywne sieci radiowe i radarowe pod kątem optymalizacji opieki zdrowotnej. W trzecim etapie uczeni przygotują podstawowe informacje na temat sieci kognitywnych w kontekście optymalizacji opieki. Czwarty etap poświęcony będzie badaniu prywatności oraz zagrożeń dla bezpieczeństwa sieci kognitywnych.

W piątym etapie badacze zaprojektują i opracują testową platformę sieci kognitywnej, wykorzystując integracje uzyskane w poprzednich etapach. Na zakończenie prac planuje się uporządkowanie wyników i ich publikację.

Rozpoczęto już doświadczenia symulacyjne i laboratoryjne. Ponadto zorganizowano dwa warsztaty oraz opublikowano ponad 50 artykułów naukowych. Do innych osiągnięć należy określenie wyzwań i scenariuszy dotyczących sieci i systemów monitorowania zdrowia, zidentyfikowanie systemu przechwytywania energii i systemu przekaźnikowego, optymalizacja metod przesyłu w celu poprawy ochrony prywatności w połączeniach przewodowych oraz przeanalizowanie realistycznych modeli kanałów odbiorników.

Wyniki tych prac mogą przyczynić się do udoskonalenia rzeczywistych prób klinicznych prowadzonych na sieciach kognitywnych. Postępy w tej dziedzinie doprowadzą też do wzmocnienia współpracy między technologią i kognitywistyką.

data ostatniej modyfikacji: 2015-04-01 09:54:53
Komentarze


 
Polityka Prywatności