Udoskonalanie metodologii badań

Dostępność technik molekularnych umożliwiła rozwój medycyny spersonalizowanej. W ramach projektu finansowanego ze środków UE stworzono program szkoleniowy dotyczący złożonych metod statystycznych.

Medycyna spersonalizowana, obejmująca zindywidualizowaną diagnozę, określenie rokowań i leczenie, poprawia jakość życia, lecz utrudnia zarazem prowadzenie metaanalizy przebiegu chorób i skuteczności leczenia. Finansowany ze środków UE projekt "Novel statistical methodology for diagnostic/prognostic and therapeutic studies and systematic reviews" (MEDIASRES) jest nowym, międzynarodowym programem studiów doktoranckich, które łączą najnowocześniejsze badania z wszechstronnymi szkoleniami badawczymi, zachęcając młodych naukowców do tworzenia nowych metod badania chorób, z którymi boryka się obecnie ludzkość.

Głównym celem projektu jest opracowanie wspólnego, wartościowego programu szkoleniowego dla młodych naukowców poprzez stworzenie współpracy interdyscyplinarnej. Młodzi naukowcy będą szkoleni przez uczestników projektu w stosowaniu i analizowaniu nowej metodologii badawczej, polegającej m.in. na badaniach długoterminowych, analizie czasu do wystąpienia zdarzenia, modelach regresji i modelach farmakokinetycznych lub farmakodynamicznych z uwzględnieniem danych genomowych i molekularnych. Innym zadaniem projektu jest realizacja programów popularyzatorskich, które pozwolą poszerzyć sieć współpracy o nowych prowadzących i odbiorców szkoleń.

Do tej pory udało się stworzyć współpracę na rzecz szkoleń. W ciągu pierwszych dwóch lat koncentrowano się na szkoleniach, które obejmowały kursy ze statystyki, metodologii badań i pomiarów, prowadzone przez renomowanych statystyków i badaczy. Prowadzono też szkolenia online, aby zwiększyć dostępność programu i dać możliwość samokształcenia starszym naukowcom.

Kolejną zaletą projektu jest możliwość uczenia młodych naukowców rozwiązywania trudnych problemów i korzystania z biologicznych danych statystycznych w badaniach medycznych. Młodzi naukowcy mogą dzięki temu przekładać swoje odkrycia biomedyczne na praktykę kliniczną.

Projekt MEDIASRES stwarza możliwość nawiązania szeroko zakrojonej współpracy naukowej, obejmującej swym zasięgiem całą Europę i nie tylko. Taka współpraca przełoży się na lepsze wyniki prowadzonych badań. Projekt daje też możliwość młodym naukowcom do poszerzenia zainteresowań badawczych i opracowania lub zmodyfikowania technik, które będą dopasowane do szybko zmieniających się realiów badań naukowych i medycznych.

data ostatniej modyfikacji: 2015-02-06 16:55:08
Komentarze


 
Polityka Prywatności