Humor medyczny:)

Przychodzi facet do lekarza. Wyjmuje swoj "interes" cały poobijany, spuchnięty, zakrwawiony. Lekarz pyta: - Jezus Maria, kto pana tak urządził? - Ja sam. - Czemu? I jak? - Jestem masochistą. Normalnie, kładę interes na kowadle i walę ile sił młotkiem. - A kiedy ma pan w tym przyjemność? - Jak nie trafię.

ZDROWIE

Stomatologia holistyczna. Czym jest i dlaczego jest tak ważna w leczeniu?
Coraz częściej medycyna spogląda na leczenie pacjenta kompleksowo. Wpływ na stan zębów mogą mieć nie tylko czynniki takie jak działanie bakterii, codzienna higieny czy dieta pacjenta, ale również choroby innych układów czy nawyki niezwiązane bezpośrednio z funkcjonowaniem jamy ustnej. Holistyka w stomatologii to spojrzenie na problemy dentystyczne z całościowego punktu widzenia. Dostrzega ona powiązania pomiędzy kondycją zębów, a funkcjonowaniem innych układów i występowa
Zwijanie granic: nowe informacje na temat funkcjonowania genów
Postępy w sposobach wizualizacji struktur atomowych komórek zostały uhonorowane w 2017 r. Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii. Te coraz sprawniejsze metody rzucają światło na to, jak jesteśmy zbudowani. Zastosowanie mikroskopii superrozdzielczej ujawnia aspekty wzajemnych powiązań genów z mechanizmami, które je kontrolują.
Leczniczy wirus Rigvir może podwoić wskaźnik przeżycia raka
Chorzy na raka na cały świecie godzą się z faktem, że najskuteczniejsze leczenie antynowotworowe – chemioterapia – tak naprawdę niszczy ich układ immunologiczny. Jednak na Łotwie, od 2004 r., przełomowa terapia o nazwie Rigvir dokonuje cudów. Ta nowa metoda leczenia, która doprowadza do rozkładu komórek nowotworowych i sprzyja ich apoptozie oraz pobudza układ immunologiczny, już niedługo będzie dostępna w pozostałej części Europy, między innymi dzięki wsparciu UE z programu „Horyzont 2020”.
Podejmowanie wyzwań medycznych naszych czasów
Jesteśmy teraz w stanie z powodzeniem leczyć zawały serca i wysokie ciśnienie krwi, stosując odpowiednie terapie lekowe, a osoby cierpiące na schizofrenię mogą prowadzić stabilne i samodzielne życie. Chorzy zakażeni wirusem HIV również doświadczyli radykalnej zmiany jakości życia, dzięki przełomom w terapiach lekowych. Podczas gdy walka z nowotworami cały czas trwa, nie powinniśmy zapominać o poczynionych postępach. Na przykład białaczka była kiedyś chorobą śmiertelną, a teraz wielu chorych wraca do zdrowia dzięki stosowaniu leków przeciwnowotworowych. Tymczasem leki biologiczne pomagają w leczeniu takich chorób jak mukowiscydoza czy astma.
Zdrowy styl życia - wybrany artykuł
Dłuższe i mniej forsowne ćwiczenia są lepsze od intensywnych treningów
Niezbyt forsowna gimnastyka lub niespieszne chodzenie na długich dystansach poprawia wrażliwość na insulinę i obniża poziom lipidów we krwi lepiej niż intensywny, regularny trening. Jak dowodzą holenderscy naukowcy, dzieje się to jednak tylko wtedy, gdy ilość spalanych kalorii podczas obu form aktywności jest podobna.
Deprecha i schiza - wybrany artykuł
Depresja to nie tabu
Z depresją da się wygrać, choć to długa i trudna droga. Przekonują o tym osoby, którym się udało. Na stronie http://www.wemenders.com/ można przeczytać historie osób, które wygrały z depresją. Można również zrobić test, który pomoże określić czy to, co dzieje się z człowiekiem to właśnie depresja.
Ciekawostki medyczne - wybrany artykuł
Odpowiednia ilość snu ważna dla organizmu
Sondaż CBOS wykazał, że połowa Polaków minimum raz w tygodniu śpi krócej niż sześć godzin na dobę, a dla 9 proc. jest to regułą. Lekarze ostrzegają, że tak mała ilość snu może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym także udaru mózgu.

Przegląd uczelni
w Polsce